Muzeum Regionalne Środa Śląska

Muzeum Regionalne mieści się w gotyckim ratuszu. Odrestaurowany budynek zajmuje centralną część rynku. Od wschodu i zachodu otoczony jest zabudową śródrynkową, która swój początek bierze w średniowieczu. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest Skarb Średzki.

Na wyróżnienie zasługuje też sala rajców. Krzyżowo-żebrowe sklepienie sali zdobione jest szesnastowieczną i siedemnastowieczną polichromią o motywach roślinnych. Sala rajców była też salą posiedzeń sądu miejskiego. Dlatego blisko niej znajduje się wieża więzienna z oryginalnymi dwoma gotyckimi celami. Na uwagę zasługują ryty więźniów, wśród których data 1413 pozwala datować powstanie najstarszych z nich co najmniej na XV w. Prostotą wykonania ujmują również drzwi do celi z 1628 r., wykonane przez cieślę Melchera Kravse, który pozostawił na nich dla potomnych nie tylko swoje nazwisko, ale również znak cechu cieśli.

Na drugim piętrze, w dwóch niewielkich salach, prezentowana jest wystawa pt. „Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna", na której znajdziemy przyrządy używane przez bednarzy, kołodziei, stelmachów i stolarzy w drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowie XX w.

Muzeum organizuje też wystawy czasowe, a także lekcje muzealne poświecone archeologii, etnografii, historii i historii sztuki. Ważnym obszarem jego działalności są badania archeologiczne

Wystawy stałe muzeum:

  • Skarb Średzki
  • Wieża więzienna
  • Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna
  • Archeologia ziemi średzkiej
  • Mały Skarb Średzki

Miejsce to występuje na trasach

Czerwona pętla lokalna Szlaku Odry
58.2

Dystans

3 atrakcje

Punkty

Mieszana

Typ trasy

Szlak rowerowy południowej części gm. Środa Śląska - żółty
20.5

Dystans

3 atrakcje

Punkty

Mieszana

Typ trasy