O powiecie

Historia

Powiat Średzki należy do terenów o niezwykłej historii. W XII w. na szlaku handlowym pojawiła się osada targowa – Środa Śląska, którą sto lat później przemianowano na miasto. Lokacja Środy Śląskiej nastąpiła na prawie niemieckim. Po dostosowaniu do miejscowych warunków zaczęto je nazywać „prawem średzkim”.

Kolejne wieki to przechodzenie pod panowanie czeskie, austriackie i pruskie, co skutkowało licznymi wojnami, jak również wpływami kulturowymi i religijnymi. Późną wiosną 1813 r. Środę odwiedził Napoleon Bonaparte, który oczekiwał tu na zawarcie rozejmu. Pod koniec II wojny światowej teren powiatu został zajęty przez wojska radzieckie i stał się ich zapleczem w walkach o Wrocław.

Współczesność

Dzisiaj w Środzie Śląskiej łatwo odczuć rosnące tempo życia gospodarczego. Również pozostałe gminy powiatu – Malczyce, Miękinia, Kostomłoty i Udanin, pomimo rolniczego charakteru, coraz lepiej odnajdują się w gospodarczej rzeczywistości. Sprzyjają temu m.in. korzystne położenie, dobra infrastruktura i przychylność lokalnych władz.

Blisko dwadzieścia zakładów funkcjonuje w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ostatni pozyskani inwestorzy to niemiecki BASF zajmujący się produkcją katalizatorów i filtrów powietrznych oraz spółka XEOS, która w swój zakład serwisowania i naprawy silników samolotowych planuje zainwestować 1 mld zł.

Duch przedsiębiorczości towarzyszy również mniejszym przedsiębiorcom. Winnice Jaworek w Miękini są największą polską winnicą, w której testowanych jest ponad 30 odmian winorośli. Z kolei sokami z Maciejowego Sadu witano gości przybywających do Wrocławia na EURO 2012.

Zabytki

Dumą powiatu jest dziedzictwo historyczne. Bogatą historię tego rejonu dostrzeżemy spacerując po średzkim rynku lub wzdłuż murów obronnych z XIV w. albo odwiedzając kościoły. Odrestaurowane i urocze kamieniczki, wybrukowane chodniki robią naprawdę duże wrażenie.

Niezwykle prezentują się kościoły: św. Andrzeja w Środzie Śląskiej, poewangelicki w Bukówku, św. Urszuli w Udaninie - będący zabytkiem klasy „0”, cerkiew prawosławna w Malczycach. W wielu miejscowościach m.in. Mrozowie, Kwietnie, Prężycach, Piotrowicach można natknąć się na dwory, pałace i parki, z których prawie każdy ma swoją odrębną i ciekawą historię.

Do najsłynniejszych świadectw minionej epoki należy odkryty w 1988 r. podczas prac budowlanych Skarb Średzki. Eksponowany w Muzeum Regionalnym w Środzie Śl. składa się ze złotej korony z orłami, zausznic, kolistej zapony, bransolety, trzech pierścieni, złotej taśmy oraz blisko 4 tys. srebrnych groszy praskich i 39 złotych florenów. Niezwykłe klejnoty były już prezentowane m.in. w Warszawie (2001), Brukseli (2007 r.), Pradze (2010 r.) i Berlinie (2011).


Ważne adresy

Punkt Informacji Turystycznej

Wieża widokowa kościoła św. Andrzeja w Środzie Śl.

tel. 71 396 07 77

Czynny od maja do września więcej informacji 

Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej

ul. Wrocławska 2, 55-300 Środa Śląska

tel. 71 317 56 46

starostwo@powiat-sredzki.pl

http://www.powiat-sredzki.pl